lurde has logged 22 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Pencils

Night of the Pencils

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Steps Above Heaven

Three Steps Above Heaven

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry