Sort by

Lina has logged 382 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry