Sort by

Lina has logged 140 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wilde

Wilde

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Passage to India

A Passage to India

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ae Fond Kiss...

Ae Fond Kiss...

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Anita and Me

Anita and Me

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry