• Clue

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★

  • A Passage to India

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Sixteen Candles

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Annie

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • A New Leaf

    ★★★★

  • Little Big Man

    ★★★½

  • Pippi on the Run

  • Pippi in the South Seas

  • Pippi Goes on Board

  • Pippi Longstocking

  • Easy Rider

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • The Sound of Music

  • Charade

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • Psycho

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Funny Face

  • Sabrina

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★★