Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Greed

Greed

1924
×
★★★★
Edit this entry  
15
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
Faust

Faust

1926
×
★★★½
Edit this entry  
18
21-87

21-87

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Walking from Munich to Berlin

Walking from Munich to Berlin

1927
×
★★★★
Edit this entry  
18
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
Flo Rounds a Corner

Flo Rounds a Corner

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Talking with Ozu

Talking with Ozu

1993
×
Edit this entry  
15
A Tale of the Wind

A Tale of the Wind

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
09
00:08

00:08

2014
×
Edit this entry  
09
Kujira

Kujira

1952
×
Edit this entry  
09
Who's That?

Who's That?

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Forensickness

Forensickness

2020
×
Edit this entry  
07
A very long exposure time

A very long exposure time

2020
×
Edit this entry  
08
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
08
Annabelle Butterfly Dance

Annabelle Butterfly Dance

1894
×
Edit this entry  
08
Jaime

Jaime

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
★★★
Edit this entry  
08
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Partage des Eaux

Partage des Eaux

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Angst

Angst

1983
×
★★½
Edit this entry  
26
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
Edit this entry  
25
Le Rêve

Le Rêve

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★
Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Edit this entry  
14
Variant Chants

Variant Chants

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
White Film

White Film

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Passacaglia y Fuga

Passacaglia y Fuga

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
No. 11: Mirror Animations

No. 11: Mirror Animations

1956
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Museum of Imagination

The Museum of Imagination

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Offering

Offering

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
All My Life

All My Life

1966
×
★★★
Edit this entry  
13
Through the Ruins

Through the Ruins

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bassae

Bassae

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
TV-Ping-Pong

TV-Ping-Pong

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Surrender

Surrender

2019
×
Edit this entry