Sort by

spencer has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
Read the review Edit this entry  
03
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paul

Paul

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Ringer

The Ringer

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In & Out

In & Out

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chasing Ice

Chasing Ice

2012
×
★★★
Edit this entry