lvcifer has logged 66 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Answer Print

Answer Print

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Winter Song

Winter Song

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
White Nights on the Pier

White Nights on the Pier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Something Between Us

Something Between Us

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
WTC Haikus

WTC Haikus

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Les Hautes solitudes

Les Hautes solitudes

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Femmes femmes

Femmes femmes

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Quixote

Quixote

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
22
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Kingdom of Naples

The Kingdom of Naples

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Magino Village: A Tale

Magino Village: A Tale

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Kino Eye

Kino Eye

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★★
Edit this entry  
16
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★★
Edit this entry  
16
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Cœur fidèle

Cœur fidèle

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Peach Skin

Peach Skin

1929
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fragment of an Empire

Fragment of an Empire

1929
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Eleventh Year

The Eleventh Year

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pasteur

Pasteur

1922
×
★★★
Edit this entry  
14
Should Men Walk Home?

Should Men Walk Home?

1927
×
★★★★
Edit this entry  
14
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Little Match Girl

The Little Match Girl

1928
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gustave est médium

Gustave est médium

1921
×
★★★
Edit this entry  
13
Night at the Crossroads

Night at the Crossroads

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Killer

Lady Killer

1937
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Too Early/Too Late

Too Early/Too Late

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
11
En rachâchant

En rachâchant

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Class Relations

Class Relations

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
10
We Can't Go Home Again

We Can't Go Home Again

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Classical Period

Classical Period

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Edit this entry