• Antlers

    Antlers

    ★★

    This movie is fucking great on almost every technical aspect but as far as narrative goes it’s trash, someone please put Keri Russell in a good movie she’s way too talented for this shit

  • Old

    Old

    ★★

    Good writing, terrible directing

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★

    Yes I only watched this movie because of Carrie Coon

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    Sometimes bad movies are good you know

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★½

    Jessica Henwick being the standout of a Matrix movie in 2021 means this is clearly the best iterations of the matrix

  • Titane

    Titane

    ★★★★½

    Julia Ducournau is without a doubt one of the most exciting filmmakers working today

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★

    This should’ve only been like 20 minutes long

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    This wasn’t supposed to be any good wtf

  • Kate

    Kate

    ★★★★

    Oh yeah Mary Elizabeth Winstead as a cool action star….as if I wasn’t already in love with her

  • Reminiscence

    Reminiscence

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It’s frustrating how much potential this movie had, the premise and the world Lisa Joy built are interesting, the cast is great, it’s so good on all technical aspects but the biggest problem I had with it is how the story kinda fall apart at the end, I still like the relationship and I understood why he was doing those things but while the scenes in the past were great and I connected with them the scenes in the present specially in the 3rd act just felt flat. 

    Note:
    Rebecca Ferguson singing is a blessing to cinema

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★★★

    I think studios should just give Snyder like 100 million every few years so he can make whatever ridiculous over-stylized action movie he wants

  • Saw

    Saw

    ★★★★

    That ending is still perfect