Sort by

Vicentini has logged 114 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Trance

Trance

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lou

Lou

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★
Edit this entry  
27
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Robin Williams: An Evening at the Met

Robin Williams: An Evening at the Met

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Junun

Junun

2015
×
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Godzilla: Planet of the Monsters

Godzilla: Planet of the Monsters

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pendular

Pendular

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
Edit this entry  
18
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read prior review Edit this entry  
17
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry