Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eat a Bowl of Tea

Eat a Bowl of Tea

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hollywood Chinese

Hollywood Chinese

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Center Stage

Center Stage

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
63 Up

63 Up

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chronos

Chronos

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rock-A-Doodle

Rock-A-Doodle

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Forbidden City, U.S.A.

Forbidden City, U.S.A.

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry