Sort by

Jeffrey has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
...But Film Is My Mistress

...But Film Is My Mistress

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Master Z: Ip Man Legacy

Master Z: Ip Man Legacy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ingmar Bergman Makes a Movie

Ingmar Bergman Makes a Movie

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Making of Fanny and Alexander

The Making of Fanny and Alexander

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mysterious Island

Mysterious Island

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry