Sort by

Jeffrey has logged 42 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dim Sum: A Little Bit of Heart

Dim Sum: A Little Bit of Heart

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spirit Untamed

Spirit Untamed

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in China IV

Once Upon a Time in China IV

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Afternoon

Afternoon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Swimming Out Till the Sea Turns Blue

Swimming Out Till the Sea Turns Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in China III

Once Upon a Time in China III

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Naughty Nineties

The Naughty Nineties

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eat a Bowl of Tea

Eat a Bowl of Tea

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry