Sort by

lucas has logged 673 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Edit this entry  
31
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
La boule noire

La boule noire

2015
×
Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★½
Edit this entry  
19
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Edit this entry  
16
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★
Edit this entry  
16
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The 10 Year Plan

The 10 Year Plan

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Ága

Ága

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Boys Cry

Boys Cry

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nowhere

Nowhere

1997
×
★½
Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry