lucas has logged 62 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★
Edit this entry  
26
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fortuna

Fortuna

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Freshmen

The Freshmen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Foreboding

Foreboding

2017
×
Edit this entry  
14
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★½
Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
10
Winchester

Winchester

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
I, Cesar

I, Cesar

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Party

The Party

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
Sofia

Sofia

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Breaking In

Breaking In

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fountain

The Fountain

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Photo de famille

Photo de famille

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Like Father

Like Father

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
1 Night

1 Night

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry