RSS feed for LWLies

LWLies has logged 372 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Tranny Fag

Tranny Fag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ciambra

The Ciambra

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Happy Prince

The Happy Prince

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy Downstairs

The Boy Downstairs

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
McQueen

McQueen

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lek and the Dogs

Lek and the Dogs

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
That Summer

That Summer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bobby Robson: More Than a Manager

Bobby Robson: More Than a Manager

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
McKellen: Playing the Part

McKellen: Playing the Part

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edie

Edie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zama

Zama

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Allure

Allure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Cambodian Spring

A Cambodian Spring

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Mansfield 66/67

Mansfield 66/67

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Anon

Anon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
That Good Night

That Good Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Revenge

Revenge

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
New Town Utopia

New Town Utopia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deminer

The Deminer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wound

The Wound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Every Day

Every Day

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Fish & Begonia

Big Fish & Begonia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry