RSS feed for LWLies

LWLies has logged 212 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Ciambra

The Ciambra

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Happy Prince

The Happy Prince

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy Downstairs

The Boy Downstairs

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edie

Edie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zama

Zama

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Allure

Allure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
That Good Night

That Good Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wound

The Wound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Every Day

Every Day

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Western

Western

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Custody

Custody

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Wish

Death Wish

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crowhurst

Crowhurst

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gook

Gook

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birth of the Dragon

Birth of the Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark River

Dark River

2017
×
★★
Read the review Edit this entry