RSS feed for LWLies
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Big Fish & Begonia

Big Fish & Begonia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Even When I Fall

Even When I Fall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rampage

Rampage

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Western

Western

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Custody

Custody

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco

Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Wish

Death Wish

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Westwood: Punk, Icon, Activist

Westwood: Punk, Icon, Activist

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crowhurst

Crowhurst

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Here to be Heard: The Story of The Slits

Here to be Heard: The Story of The Slits

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Gook

Gook

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gringo

Gringo

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Erase and Forget

Erase and Forget

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birth of the Dragon

Birth of the Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mute

Mute

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Dark River

Dark River

2017
×
★★
Read the review Edit this entry