RSS feed for LWLies
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Ice King

The Ice King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Have No Idea How Much I Love You

You Have No Idea How Much I Love You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mercy

The Mercy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lies We Tell

Lies We Tell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Makala

Makala

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Journey's End

Journey's End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nothing Factory

The Nothing Factory

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Woman's Life

A Woman's Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eric Clapton: Life in 12 Bars

Eric Clapton: Life in 12 Bars

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deadpool

Deadpool

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Rams

Rams

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Janis: Little Girl Blue

Janis: Little Girl Blue

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Innocence of Memories: Orhan Pamuk's Museum & Istanbul

Innocence of Memories: Orhan Pamuk's Museum & Istanbul

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 33

The 33

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Karastan

Lost in Karastan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ride Along 2

Ride Along 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Partisan

Partisan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bolshoi Babylon

Bolshoi Babylon

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A War

A War

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
At Any Price

At Any Price

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry