RSS feed for LWLies
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Congress

The Congress

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moebius

Moebius

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joe

Joe

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hercules

Hercules

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Supermensch: The Legend of Shep Gordon

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grand Central

Grand Central

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Goltzius and the Pelican Company

Goltzius and the Pelican Company

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tammy

Tammy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Fire with Fire

Fire with Fire

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Verity's Summer

Verity's Summer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Babeldom

Babeldom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Broken

Broken

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parker

Parker

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry