RSS feed for LWLies

LWLies has logged 44 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zama

Zama

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Western

Western

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aaaaaaaah!

Aaaaaaaah!

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eden

Eden

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
El Sur

El Sur

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry