Lucas has logged 441 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Awaara

Awaara

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry