Lucas has logged 43 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Office Space

Office Space

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crash

Crash

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
89

89

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Journey's End

Journey's End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry