Lawrence has logged 211 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
7 Prisoners

7 Prisoners

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Belfast

Belfast

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry