lauren has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★
Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry