lydia has logged 256 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
Read the review Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ripper

The Ripper

2020
×
Edit this entry  
27
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
Edit this entry  
23
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
Karin's Face

Karin's Face

1984
×
Edit this entry  
21
Dead Horizons

Dead Horizons

1951
×
Read the review Edit this entry  
21
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carmel: Who Killed Maria Marta?

Carmel: Who Killed Maria Marta?

2020
×
Edit this entry  
20
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trial

The Trial

1962
×
Read the review Edit this entry  
19
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
Edit this entry  
17
Le trésor de l’orpheline

Le trésor de l’orpheline

1966
×
Edit this entry  
16
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sunday in August

Sunday in August

1950
×
Read the review Edit this entry  
14
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
Edit this entry  
14
Mademoiselle

Mademoiselle

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
Edit this entry  
01
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Tamino @ Olympia

Tamino @ Olympia

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joni Mitchell - Both Sides Now: Live at the Isle of Wight Festival 1970

Joni Mitchell - Both Sides Now: Live at the Isle of Wight Festival 1970

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Scandalous Adventures of Lord Byron

The Scandalous Adventures of Lord Byron

2009
×
Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
19
House

House

1977
×
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★
Edit this entry  
07
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Edit this entry  
07
Anna

Anna

1967
×
Read the review Edit this entry  
02
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Boris Ryzhy

Boris Ryzhy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry