Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
On the Job: The Missing 8

On the Job: The Missing 8

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The '70s

The '70s

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
ML

ML

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
On the Job: The Missing 8

On the Job: The Missing 8

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
On the Job: The Missing 8

On the Job: The Missing 8

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
On the Job

On the Job

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
On the Job: The Missing 8

On the Job: The Missing 8

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enteng Kabisote 10 and the Abangers

Enteng Kabisote 10 and the Abangers

2016
×
½
Edit this entry  
27
Si Agimat, si Enteng Kabisote at si Ako

Si Agimat, si Enteng Kabisote at si Ako

2012
×
½
Edit this entry  
27
Enteng ng Ina Mo

Enteng ng Ina Mo

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Si Agimat at si Enteng Kabisote

Si Agimat at si Enteng Kabisote

2010
×
½
Edit this entry  
26
Enteng Kabisote 4: Okay ka, Fairy ko... The Beginning of the Legend

Enteng Kabisote 4: Okay ka, Fairy ko... The Beginning of the Legend

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Enteng Kabisote 3: Okay ka, Fairy ko... The Legend Goes on and on and On

Enteng Kabisote 3: Okay ka, Fairy ko... The Legend Goes on and on and On

2006
×
Edit this entry  
26
Enteng Kabisote 2: Okay ka, Fairy ko... The Legend Continues

Enteng Kabisote 2: Okay ka, Fairy ko... The Legend Continues

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Enteng Kabisote: Okay ka, Fairy ko... The Legend

Enteng Kabisote: Okay ka, Fairy ko... The Legend

2004
×
★★
Edit this entry  
25
Okay ka, Fairy ko! Part 2

Okay ka, Fairy ko! Part 2

1992
×
★½
Edit this entry  
25
Okay ka, Fairy ko!

Okay ka, Fairy ko!

1991
×
★★½
Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
On the Job

On the Job

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Watch Me Kill

Watch Me Kill

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
69 + 1

69 + 1

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Wherever You Are

Wherever You Are

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Calvento Files The Movie

Calvento Files The Movie

1997
×
★★★
Edit this entry  
31
Ang Pagbabalik ni Pedro Penduko

Ang Pagbabalik ni Pedro Penduko

1994
×
★★½
Edit this entry  
31
Bagets 2

Bagets 2

1984
×
Edit this entry  
30
Bagets

Bagets

1984
×
★★
Edit this entry  
30
Pangako . . . Ikaw Lang

Pangako . . . Ikaw Lang

2001
×
★½
Edit this entry  
29
Dahil May Isang Ikaw

Dahil May Isang Ikaw

1999
×
★★
Edit this entry  
29
Ikaw at Ako at ang Ending

Ikaw at Ako at ang Ending

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Ikaw Lamang Hanggang Ngayon

Ikaw Lamang Hanggang Ngayon

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taya

Taya

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Lastikman

Lastikman

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Scorpio Nights 2

Scorpio Nights 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Prosti

Prosti

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Change of Heart

A Change of Heart

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Loving Someone

Loving Someone

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dubai

Dubai

2005
×
★★★
Edit this entry