Sort by

Matthew has logged 214 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winchester

Winchester

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Yellow Rolls-Royce

The Yellow Rolls-Royce

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once a Thief

Once a Thief

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wall

The Wall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Tenth Avenue Angel

Tenth Avenue Angel

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Search

The Search

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Islam and the Future of Tolerance

Islam and the Future of Tolerance

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Venetian Affair

The Venetian Affair

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Money Trap

The Money Trap

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stablemates

Stablemates

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Test Pilot

Test Pilot

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Shadows in the South Seas

White Shadows in the South Seas

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. Soffel

Mrs. Soffel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Unsinkable Molly Brown

The Unsinkable Molly Brown

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Castle on the Hudson

Castle on the Hudson

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Adrift

Adrift

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disraeli

Disraeli

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sharky's Machine

Sharky's Machine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Father Figures

Father Figures

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Southbound

Southbound

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wings of Eagles

The Wings of Eagles

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry