bella has logged 181 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Detachment

Detachment

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Satan

American Satan

2017
×
Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
24
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Edit this entry  
08
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Wanted

Wanted

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Edit this entry  
09
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Edit this entry  
02
The Bride

The Bride

2017
×
★½
Read the review Edit this entry