Lythelus has logged 16 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry