Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
18
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★½
Edit this entry  
18
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The One

The One

2001
×
★½
Edit this entry  
17
Ellembi 8 Gega

Ellembi 8 Gega

2010
×
Edit this entry  
16
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★½
Edit this entry  
16
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
½
Edit this entry  
15
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Prey

Prey

2022
×
★★½
Edit this entry  
14
BloodSisters

BloodSisters

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Marilyn Manson: God Is In the TV

Marilyn Manson: God Is In the TV

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Raid

The Raid

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Akira

Akira

1988
×
★★
Edit this entry  
13
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★
Edit this entry  
12
Aubade

Aubade

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★
Edit this entry  
12
A TV Dante

A TV Dante

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A TV Dante (Cantos 9 to 14)

A TV Dante (Cantos 9 to 14)

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Peninsula

Peninsula

2020
×
★½
Edit this entry  
10
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Centurion

Centurion

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Demon Queen

Demon Queen

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Forbidden Letters

Forbidden Letters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Destroying Angel

The Destroying Angel

1976
×
★★★
Edit this entry  
06
Goya's Ghosts

Goya's Ghosts

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
06
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★½
Edit this entry  
06
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1958
×
Edit this entry  
06
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
★★
Edit this entry  
06
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Edit this entry  
06
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
06
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Edit this entry  
06
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★½
Edit this entry  
05
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★½
Edit this entry  
05
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Charmed Particles

Charmed Particles

1978
×
★★★★★
Edit this entry