Moss has logged 105 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★
Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Ruben Brandt, Collector

Ruben Brandt, Collector

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★
Edit this entry  
27
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★½
Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★½
Edit this entry  
26
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★
Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Insidious

Insidious

2010
×
★½
Edit this entry  
20
November

November

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caramel

Caramel

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Edit this entry  
19
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1982
×
★★½
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Edit this entry