Sort by

Andrew has logged 260 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Tourist

The Tourist

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Westworld

Westworld

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster Circle

The Lobster Circle

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Box

The Box

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Identity

Identity

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Christine

Christine

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
Read the review Edit this entry