Sort by

taylor has logged 273 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candy

Candy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
26
As You Are

As You Are

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Swingers

Swingers

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Failure

Failure

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The To Do List

The To Do List

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Airheads

Airheads

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Former Cult Member Hears Music For The First Time

Former Cult Member Hears Music For The First Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Garden State

Garden State

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry