mae has logged 52 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Edit this entry  
11
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Chef

Chef

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Pick-up Artist

The Pick-up Artist

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Gothika

Gothika

2003
×
★½
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★½
Edit this entry  
18
Get Hard

Get Hard

2015
×
Edit this entry  
15
A Guide to Recognizing Your Saints

A Guide to Recognizing Your Saints

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★
Edit this entry  
03
Johnny Be Good

Johnny Be Good

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★½
Edit this entry  
10
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The United Way

The United Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Who are you?

Who are you?

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Strays

Strays

2011
×
★½
Edit this entry  
22
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rise of the Superheroes

Rise of the Superheroes

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry