• Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Tenet

    ★½

  • Host

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • The Rental

    ★★★

  • A Whisker Away

    ★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • 365 Days

    ½

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Airplane Mode

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★

  • When They See Us

  • Murder Mystery

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Yesterday

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • See You Yesterday

    ★★★

  • The Last Summer

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • The Perfect Date

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • The Lodge

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • The Edge of Democracy

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Breakwater

    ★★★★★

  • Fyre Fraud

    ★★★

  • Escape Room

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • The Princess Switch

    ★★★½

  • Bird Box

    ★★★½