Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Edit this entry  
17
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beehive

Beehive

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
03
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halston

Halston

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
16
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Time

Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Cube of Sugar

A Cube of Sugar

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Downfall

Downfall

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
Edit this entry  
19
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Chess Game of the Wind

The Chess Game of the Wind

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
See Know Evil

See Know Evil

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry