• Don't Look Up

    ★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

  • Vivo

    ★★

  • The Green Knight

    ★★

  • Pig

    ★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

  • Bo Burnham: Inside

    ★★

  • Cruella

    ★★★

  • Army of the Dead

    ½

  • Save Ralph

  • Bad Trip

    ★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Music

    ½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Happiest Season

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

  • The Half of It

    ★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Spree

    ★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Queen & Slim

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

  • Undone

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The King

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ½

  • Vivarium

    ★★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far From Home

  • Straight Up

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Guava Island

  • Pet Sematary

  • Us

    ★★★

  • Pain and Glory

    ★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Get Duked!

    ★★½

  • Paddleton

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • Blinded by the Light

    ★★

  • Greener Grass

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Death of Dick Long

    ★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Vice