Sort by

Maarten has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
21
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Side by Side

Side by Side

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Madame Tutli-Putli

Madame Tutli-Putli

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

1968
×
Edit this entry