Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
27
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
26
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Open Seas

Open Seas

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Edit this entry  
23
The Children

The Children

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1992
×
★★½
Edit this entry  
21
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Sweating Blood

Sweating Blood

1973
×
Edit this entry  
18
Kate Bush - Efteling Special

Kate Bush - Efteling Special

1978
×
Edit this entry  
17
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
Edit this entry  
16
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Lights

Lights

1966
×
★★★
Edit this entry  
12
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
Edit this entry  
09
P2

P2

2007
×
★½
Edit this entry  
08
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
07
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deep Sleep

Deep Sleep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
22
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
Edit this entry  
19
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
Edit this entry  
14
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
Edit this entry  
10
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
Edit this entry  
09
There must be some kind of way out of here

There must be some kind of way out of here

2020
×
Edit this entry  
07
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Fainting Spells

Fainting Spells

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
humming, fast and slow

humming, fast and slow

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
untitled (tulips)

untitled (tulips)

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho Party Planner

Psycho Party Planner

2020
×
Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry