Mache has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midway

Midway

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry