MacKenzie has logged 78 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
Edit this entry  
28
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
Edit this entry  
10
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry