• Whiplash

    ★★★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★½

  • American Hustle

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Thor: The Dark World

    ½

  • Ida

    ★★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Filmage: The Story of Descendents/All

    ★★★★

  • Begin Again

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★

  • Philomena

    ★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • The Wolverine

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • Man of Steel

    ½

  • This Is the End

    ★½

  • Only God Forgives

    ★★½

  • The Great Beauty

    ★★★★½

  • The Dance of Reality

    ★★

  • The Great Gatsby

  • Iron Man 3

  • No Autumn, No Spring

    ★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★

  • Skyfall

    ★★★

  • Argo

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★

  • The Master

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Watch

    ★★½

  • The Dark Knight Rises

    ½

  • Ted

    ★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★

  • Los Chidos

    ½

  • Chronicle

    ★★★

  • Ghost Rider: Spirit of Vengeance

    ½

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★

  • This Must Be the Place

    ★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Bernie

    ★★½

  • Super 8

  • X-Men: First Class

    ★½

  • Drive

    ★★★★

  • Attack the Block

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • Thor

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Submarine

    ★★★★

  • The King's Speech

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Inception

    ★★

  • Shrek Forever After

    ★½

  • Iron Man 2

    ★½

  • Kick-Ass

  • How to Train Your Dragon

    ★★★

  • Boy

    ★★★½

  • Sherlock Holmes

    ★★½

  • Avatar

    ½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Zombieland

    ★½

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • The Hangover

    ★½

  • Dogtooth

    ★★★★½