Sort by

mack has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★
Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Legend

Legend

2015
×
★★
Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead in a Week (Or Your Money Back)

Dead in a Week (Or Your Money Back)

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★½
Edit this entry  
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Experiment

The Experiment

2010
×
★½
Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry