Adam has logged 364 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Instead of Abracadabra

Instead of Abracadabra

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pietà

Pietà

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tabu

Tabu

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Not Fade Away

Not Fade Away

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Papillon

Papillon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Noise

Sound of Noise

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Religulous

Religulous

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hit

The Hit

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry