Adam has logged 326 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Woolworths Choir of 1979

The Woolworths Choir of 1979

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Red Film

Red Film

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Rose Gold

Rose Gold

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Senza mostra

Senza mostra

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
17
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
16
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★
Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★½
Edit this entry  
01
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Go

Go

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Rink

The Rink

1916
×
★★★
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Edit this entry