2018

Adam Norbury Adam Norbury’s year in review

Adam’s highest rated films

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Mistress America

    ★★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Trust

    ★★★★★

  • Femme Fatale

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Gummo

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 431 Films watched
  • 35.9 Average per month
  • 8.3 Average per week

Milestones

First Film

In This Corner of the World

Jan 1

Most Watched

The Favourite

3 times

Onward Lossless Follows

3 times

Climax

3 times

Last Film

Floating Clouds

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
248 films
Comedy
102 films
Thriller
82 films
Crime
67 films
Romance
64 films
Sci Fi
47 films
Mystery
45 films
Horror
42 films
Documentary
41 films
Action
40 films
USA
273 films
France
83 films
UK
59 films
Germany
27 films
Italy
14 films
Canada
14 films
Japan
13 films
Belgium
10 films
Switzerland
9 films
South Korea
6 films
English
348 films
French
74 films
Spanish
37 films
German
30 films
Italian
22 films
Japanese
19 films
Russian
14 films
Chinese
11 films
Korean
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 202 Added 984

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Adam’s most liked review

Unsane

★★★★½

At an honest loss for words. This is exactly what modern cinema needs to be. I'm going to need a few hours to recover from this.

More reviews

Adam’s most liked list

Movies That Venom Reminded Us Of

Also definitely thought of Resident Evil 4, Dead Space, and Assassin's Creed at certain points too.

Suggestions welcome if you want

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Happening
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Unfinished Conversation

Films watched in 2018

  • Floating Clouds
  • The Mule
  • Kiss Me Deadly
  • Dead Souls
  • Moonlight
  • If Beale Street Could Talk
  • All That Heaven Allows
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Beauty and the Beast
  • Bumblebee
  • The Village
  • The Holiday
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Emperor's New Groove
  • Wobble Palace
  • Venom
  • BlacKkKlansman
  • Lola Montès
  • Girls of the Sun
  • Schindler's List
  • Everybody Knows
  • Yomeddine
  • The House That Jack Built
  • Under the Silver Lake
  • At War
  • The Favourite
  • The Woolworths Choir of 1979
  • Soft Film
  • The Favourite
  • The Favourite
  • Green Book
  • Vice
  • Hoarders Without Borders
  • Wild Wild Country
  • The House That Jack Built
  • Lake Valley
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • The Glass Note
  • The Intern
  • Vox Lux
  • The Man with the Golden Arm
  • Ravenous
  • Unfriended: Dark Web
  • She Was Like a Wild Chrysanthemum
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Gummo
  • Blockers
  • Paddington 2
  • Life of Brian
  • Mr. Arkadin
  • An Injury to One
  • Burning
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • Fitzcarraldo
  • Cam
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Widows
  • The Trial
  • Summertime
  • Tenebre
  • It's Always Fair Weather
  • Boy Erased
  • Shirkers
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Minding the Gap
  • Cold War
  • The Kindergarten Teacher
  • The Other Side of the Wind
  • Suspiria
  • Shoplifters
  • Roma
  • Happy End
  • Cat People
  • El Sur
  • The Haunting of Hill House
  • Wildlife
  • Mid90s
  • The Tree of Life
  • Hellraiser
  • À Nos Amours
  • L.A. Confidential
  • Evil Dead II
  • Locke
  • First Man
  • 22 July
  • Terms of Endearment
  • Happy as Lazzaro
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Fly
  • Body Double
  • Full Moon in Paris
  • A Simple Favor
  • The Boy Who Chose the Earth
  • The Revolution Is Only a Beginning. Let's Continue Fighting.
  • Private Life
  • Maniac
  • A Star Is Born
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Times of Harvey Milk
  • Secret Honor
  • The Sisters Brothers
  • Atonement
  • Hold the Dark
  • Hot Fuzz
  • East of Eden
  • Trouble Every Day
  • eXistenZ
  • The Doom Generation
  • Upgrade
  • Assassination Nation
  • Pineapple Express
  • The Neon Demon
  • Mandy
  • Spacy
  • Field Niggas
  • Angel's Egg
  • Searching
  • Taipei Story
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Bisbee '17
  • A Zed & Two Noughts
  • Burning
  • To Catch a Thief
  • Utøya: July 22
  • The Color Wheel
  • The Wife
  • On Body and Soul
  • It
  • Phantom Thread
  • On the Beach at Night Alone
  • After Hours
  • Bad Day at Black Rock
  • Moonfleet
  • Mister Roberts
  • Dunkirk
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Saint Laurent
  • Sharp Objects
  • Rebel Without a Cause
  • Ready Player One
  • Onward Lossless Follows
  • Support the Girls
  • Skate Kitchen
  • Marty
  • Onward Lossless Follows
  • Paddington
  • Hovering Over the Water
  • True Stories
  • Oh, Woe Is Me
  • Down by Law
  • Christopher Robin
  • Dust in the Wind
  • Mistress America
  • Star 80
  • Mauvais Sang
  • Being John Malkovich
  • L'Argent
  • The Aviator
  • Margin Call
  • High Fidelity
  • Eden
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Captive
  • BlacKkKlansman
  • Sophia Antipolis
  • All Through the Night
  • Pig Iron
  • Cabaret
  • House of Tolerance
  • Vertigo Sea
  • The Unfinished Conversation
  • The Happening
  • Maya
  • Climax
  • Windtalkers
  • Hard, Fast and Beautiful
  • Lost in America
  • The Commuter
  • I Feel Pretty
  • Revenge
  • Mrs. Hyde
  • Climax
  • Climax
  • Boyfriends and Girlfriends
  • Maurice
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Equalizer 2
  • Au Revoir les Enfants
  • Catch Me If You Can
  • Broadcast News
  • Sorry to Bother You
  • Kicking and Screaming
  • Unsane
  • Kicking and Screaming
  • Carol
  • Eighth Grade
  • Let the Sunshine In
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible III
  • The Bling Ring
  • Good Luck
  • Despite the Night
  • Three Identical Strangers
  • Duck Butter

See all 431

Highly rated films Adam missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Springsteen On Broadway
  • Burn the Stage: The Movie
  • Blindspotting
  • An Elephant Sitting Still

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more