MadAlakzam has logged 603 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pan

Pan

2015
×
★★
Edit this entry  
31
Animas

Animas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Self/less

Self/less

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
The Bar

The Bar

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Banana Joe

Banana Joe

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
Countdown

Countdown

2016
×
★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

2016
×
★½
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
★★
Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beast

Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry