Sort by

Noémie has logged 269 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
31
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
Edit this entry  
28
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★
Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Oh... Rosalinda!!

Oh... Rosalinda!!

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
The Country I Come From

The Country I Come From

1956
×
★★½
Edit this entry  
27
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read other review Edit this entry  
25
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
15
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ennio

Ennio

2021
×
Edit this entry  
12
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Disputed Passage

Disputed Passage

1939
×
★★★
Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Haru

Haru

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rhubarb

Rhubarb

1951
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lover Come Back

Lover Come Back

1961
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
04
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
04
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
EO

EO

2022
×
★★½
Edit this entry  
03
The Tall Guy

The Tall Guy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Service de Luxe

Service de Luxe

1938
×
★★
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Devil's Envoys

The Devil's Envoys

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★
Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Edit this entry  
15
As Long as You've Got Your Health

As Long as You've Got Your Health

1966
×
Edit this entry  
10
Spacy

Spacy

1981
×
Edit this entry  
10
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry