• Citizen Kane

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • Wuthering Heights

  • Modern Times

    ★★★★

  • A Night at the Opera

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • Animal Crackers

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • آااادت نمی کنیم

    ★★★

  • Jamshidieh

    ★½

  • Kingslayer