Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Roll Red Roll

Roll Red Roll

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heartbound

Heartbound

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Quiz

Quiz

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry